HELICOBACTER PYLORI baktérium kimutatása

HELICOBACTER PYLORI baktérium kimutatása GYOMORFERTŐZÉS gyanúja esetén

A Helicobacter pylori egy rendkívül elterjedt baktérium, mely az emberi gyomor nyálkahártyájában képes megtelepedni, ezzel növelve az olyan emésztőrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, mint pl. a gyomorhurut, a fokozott gyomorsav termelés, a gyomor-és nyombélfekély vagy a gyomorrák.

 

A kilégzési teszt működése

Az erős gyomorsav elpusztítja a gyomorba kerülő baktériumok nagy részét, azonban a Helicobacter pylori képes ellenállni. Ureáz enzim termelése segítségével közömbösíti a gyomor savas közegét (lúgossá teszi), így lehetővé téve a gyomorban való túlélését.

A baktérium működése közben szén-dioxidot szabadít fel, mely a kilélegzett levegővel távozik a szervezetből (ezzel bizonyítva a baktérium jelenlétét).

Kilégzési tesztünk a kilélegzett levegő szén-dioxid szintjét méri. Páciensünk szájon át karbamidot kap, és ha jelen van a Helicobacter pylori baktérium, akkor az lebontja a kapott karbamidot, megnövelve a kilélegzett levegő széndioxid tartalmát. Műszerünkkel a kilélegzett levegőt összegyűjtjük, szén-dioxid szintjét megmérjük. Ha nincs baktérium, a levegő szén-dioxid szintje nem növekszik.

Ha van baktérium, akkor a levegő szén-dioxid szintje nagyban emelkedik, bizonyítva a Helicobacter pylori fertőzést.

A tesztelés menete:

  1. A vizsgálat előtt Páciensünk HeliCap (14C-karbamid) kapszulát kap, melyet vízzel kell bevennie, lenyelnie.
  2. 10 perc várakozás után Páciensünknek egy úgynevezett „légzési kártyába” kell többször fújnia.
  3. A légzési kártyán található indikátor színkóddal jelzi, hogy mikor lehet abbahagyni a fújást. Amikor megfelelő mennyiségű kilélegzett levegő „gyűlik” össze a kártyán, az indikátor színe narancssárgából citromsárgára változik.
  4. Ezt követően történik a kártya kiértékelése egy erre kifejlesztett műszerrel.

A teljes vizsgálat kb. 20 percet vesz igénybe.

A 14C-szén izotóp a természetben (levegőben és az emberi szervezetben is) előforduló, radioaktív izotóp. A vizsgálat során a pácienst nagyságrendekkel kisebb sugárterhelés éri, mint például egy fogröntgen alatt.

A vizsgálat teljesen biztonságos és mérhető kockázatot nem jelent!

Ennek ellenére a vizsgálatot nem végezzük kismamáknál, és nem ajánljuk szoptató nőknek. Amennyiben mégis szükséges, a szoptatást a vizsgálatot követő 2 napig javasoljuk felfüggeszteni.

A vizsgálat eredményét orvosi pecséttel, aláírással ellátott dokumentumon rögzítjük.  Pozitív teszt esetén javasolt felkeresni gasztroenterológus szakorvosunkat a megfelelő kezelés megkezdése érdekében.

A kilégzési teszt elvégzése előtti teendők, tudnivalók:

  • A kilégzési teszt nem végezhető el lázas állapotban, illetve hurutos megbetegedés esetén.
  • A vizsgálatot megelőző egy hónapbanne szedjen antibiotikumot, Bizmut tartalmú gyógyszert.
  • A vizsgálatot megelőző két hétben ne szedjen savcsökkentő gyógyszert, probiotikumot (Normaflore, Protexin Balance, Linex, stb…).
  • A vizsgálat előtti 4 órában már nem szabad étkezni. Vizet fogyaszthat, azonban a magas kalóriatartalmú gyümölcslevek, cukros üdítők kerülendők.