Diabetológia

A diabetológia a szénhidrát-anyagcsere zavarával, a cukorbetegség (diabetes mellitus) megelőzésével, kezelésével, valamint szövődményeivel foglalkozó szakterület. A cukorbetegség a világon leggyakrabban előforduló anyagcsere-betegség, mely kezelés nélkül számos, akár végzetes szövődménnyel járhat. Ahhoz, hogy ezt megelőzhessük, a betegséget időben fel kell fedezni és mielőbb el kell kezdeni kezelni. 

Milyen esetekben érdemes diabetológushoz fordulni?

  • Fokozott étvágy, fáradékonyság, tartós levertség,
  • Indokolatlan fogyás,
  • Szájszárazság, állandó szomjúságérzet és gyakoribb vizelés,
  • Lassan gyógyuló sebek, vágások,
  • Visszatérő bőr vagy húgyúti fertőzések,
  • Családban előforduló cukorbetegség,
  • Szűrővizsgálat miatt: túlsúly, elhízás, magas vérzsír vagy magas vérnyomás esetén bármely életkorban,
  • Amennyiben várandósság során szénhidrát-anyagcsere zavart állapítottak meg,
  • Már kialakult cukorbetegség esetén a rendszeres kontroll céljából.

Rendelésünkön 18 év felett várjuk mindazokat, akiknél magas a betegség kockázata, vagy cukorbetegség gyanúja áll fenn a fent említett panaszok, tünetek alapján, illetve a már ismert diabéteszes betegeket, hogy közösen megtaláljuk a legideálisabb személyre szabott terápiát, megelőzve a súlyos szövődményeket.

Szakorvosunk

A CUKORBETEGSÉG FAJTÁI, KIALAKULÁSÁNAK OKAI 

A cukorbetegségnek két fő típusa van: az egyik a döntően életmódbeli tényezőkre visszavezethető 2-es típusú cukorbetegség, a másik a gyermekkoriként is emlegetett, gyakran autoimmun okok miatt kialakuló 1-es típusú cukorbetegség.

A 2-es típusú cukorbetegség hátterében általában az inzulin hatás zavara (rezisztencia) áll. Ebben az esetben az inzulin nem tud megfelelően hasznosulni a szervezetben, emiatt a vércukorszint megemelkedik, amire idővel a hasnyálmirigy többlet inzulintermeléssel reagál, mely hosszú távon a szerv károsodásához és kimerüléséhez vezet. A folyamat hátterében gyakran állnak olyan kockázati tényezők, mint a genetikai hajlam, az elhízás, a fizikai inaktivitás, valamint a helytelen táplálkozás és életmód. Rendszeres vércukorszint-ellenőrzéssel, életmódbeli változtatásokkal, bizonyos esetekben gyógyszeres kezeléssel, inzulinterápiával visszaszorítható az állapot. Ez a típusú cukorbetegség általában felnőtt korban jelentkezik, de az elhízásra, vagy genetikailag hajlamos személyek esetében már fiatalabb korban is előfordulhat.

Az 1-es típusú cukorbetegség esetében a szervezet immunrendszere tévesen megtámadja, és elpusztítja a hasnyálmirigyben található inzulintermelő béta-sejteket, ami teljes inzulinhiányhoz vezet, ezért inzulin pótlására van szükség. A betegség ugyan nem visszafordítható, de megfelelő kezeléssel, inzulin injekció, vagy pumpa alkalmazásával jól kezelhető. Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyermek-vagy fiatalkorban alakul ki, és genetikai hajlam is szerepet játszhat a kialakulásában.

Ezen kívül cukorbetegség a terhesség ideje alatt is megjelenhet, vagy már meglévő, ám eddig nem diagnosztizált formában, illetve az áldott állapot okozta hormonális változások talaján is kialakulhat. Ez utóbbi állapot általában csak a terhesség ideje alatt áll fenn és a baba születését követően normalizálódik. Fontos, hogy a várandóság idején, amint kiderül a diabéteszes állapot, a megfelelő kezelést azonnal meg kell kezdeni, és az utógondozásról sem szabad megfeledkezni.

Előfordulhatnak még a diabétesznek ritka formái, mely genetikai elváltozás, vagy más betegség szövődményeként alakul ki.

Fontosnak tartjuk megemlíteni a cukorbetegséget megelőző állapotot, a prediabéteszt. Felismerése lehetővé teszi az olyan megelőző intézkedések időben történő meghozatalát, melyek segíthetnek csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Emellett az orvos által javasolt vércukorszint-ellenőrzések és egyéb szűrővizsgálatok segítenek figyelemmel kísérni az állapotot és szükség esetén időben kezelni. Ebben az állapotban lévő személyek nem feltétlenül válnak cukorbetegekké, amennyiben időben orvoshoz kerülnek, ezért a prediabétesz felismerése és kezelése kiemelt fontosságú, hiszen a kórfolyamatok még nagyrészt visszafordíthatók.

MILYEN ESETEKBEN ÉRDEMES DIABETOLÓGUSHOZ FORDULNI?

  • Fokozott étvágy, fáradékonyság, tartós levertség,
  • Indokolatlan fogyás,
  • Szájszárazság, állandó szomjúságérzet és gyakoribb vizelés,
  • Lassan gyógyuló sebek, vágások,
  • Visszatérő bőr vagy húgyúti fertőzések,
  • Családban előforduló cukorbetegség,
  • Szűrővizsgálat miatt: túlsúly, elhízás, magas vérzsír vagy magasvérnyomás esetében bármely életkorban,
  • Amennyiben várandósság során szénhidrát- anyagcsere zavart állapítottak meg,
  • Már kialakult cukorbetegség esetén vércukorszint és rendszeres kontroll céljából.
 

MI TÖRTÉNIK A DIABETOLÓGIAI VIZSGÁLAT SORÁN?

A diabetológiai vizsgálat során a diabetolóus szakorvos részletesen kikérdezi a pácienst: életmódjáról, étkezési szokásairól, a családban előforduló cukorbetegségről. A diabetológus szakorvos a kórelőzmény, a beteg életmódja alapján további vizsgálatokra tesz javaslatot, majd a friss leletek, szakvizsgálatok alapján felméri a páciens állapotát. Ezt követi egy alapos fizikális vizsgálat, valamint vérnyomás-, pulzusmérés és ujjbegyből történő vércukormérés. A diabetológus a kapott eredmények alapján további szakorvosi vizsgálatokat rendelhet el az esetleges szövődmények kizárása céljából. A fizikális vizsgálatot követően kerül sor a kezelési lehetőségek megvitatására.

HOGYAN KÉSZÜLJÖN A VIZSGÁLATRA?

A diabetológiai vizsgálathoz nem szükséges éhgyomorra érkezni. Fontos, hogy a páciens az összes korábbi dokumentációját, az aktuálisan szedett gyógyszereinek listáját, valamint otthoni vércukormérési eredményeit, illetve amennyiben rendelkezésre áll, a szöveti glükóz monitorozás (CGMS) eredményeit hozza magával.

RENDELŐNKBEN ELÉRHETŐ VIZSGÁLATOK:

  • HbA1c érték kimutatása vérből (az elmúlt 3 hónap átlagos cukorértékét mutatja meg),
  • Éhgyomri vércukorérték ellenőrzése vérből,
  • Étkezés utáni (posztprandiális) vércukorvizsgálat.

 

Ne feledjék! A cukorbetegség, egy alattomos betegség, amely éveken át rombolja a szervezetet anélkül, hogy komolyabb fizikális tüneteket okozna; nem okoz fájdalmat, nem érezzük, hogy bármi bajunk lenne. Azonban, ha nem foglalkoznak időben vele, a fokozatosan megjelenő és egyre súlyosabbá váló szövődmények jelentősen csökkentik az életminőséget és az életkilátást is. Bár a kórkép jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel megelőzhetők az olyan a súlyosabb szövődmények, szervi károsodások, mint a vese-, a szem-, a bőrproblémák, valamint a lábszárfekély. Egészségházunkban tapasztalt diabetológus magánorvosunk személyre szabott ellátást biztosít valamennyi 18. életévét betöltött páciensünk számára. A vizsgálatok során nagy hangsúlyt fektet a kórelőzményre, a legújabb szakmai ajánlásokra, az esetleges társbetegségekre, hogy megtalálja a legideálisabb egyénre szabott kezelést. Diabéteszre utaló panaszok vagy a betegség-megelőzés céljából végzett szűrővizsgálatokkal kapcsolatban forduljon bizalommal diabetológus szakorvosunkhoz!

A Tájékoztató Dr. Ress Éva diabetológus szakorvos közreműködésével készült.