Gasztroenterológia

A gasztroenterológus munkáját legtöbbször a gyomor-és vastagbél tükrözéssel azonosítják, azonban ennél jóval többről van szó.

A gasztroenterológia az emésztőrendszerrel, illetve annak betegségeivel foglalkozó orvosi szakterület. Ide tartoznak a nyelőcső, a gyomor, a vékony-és vastagbél, a hasnyálmirigy, a máj, az epehólyag-és epevezeték betegségei.

Mikor kell gasztroenterológushoz forduni?

Bármilyen emésztéssel vagy emésztőszervvel kapcsolatos panasz esetén: puffadás, gyomorégés, székelési szokás megváltozása, rossz szájszag, fokozott bélkorgás, hasi fájdalom, rossz közérzet, ami összefüggésben áll az étkezéssel.

Ha az alábbi, súlyosabb tünetek jelentkeznek („Alarm”, azaz figyelmeztető tünetek), ne várjon,  azonnal forduljon szakorvoshoz!

  • ismeretlen eredetű testsúly vesztés,
  • ismétlődő hányinger, hányás,
  • nyelési fájdalom, -nehézség,
  • véres hányás,
  • véres székletürítés,
  • visszatérő, állandósult, ismeretlen eredetű, hasi fájdalom,
  • emésztőszervi panaszokhoz társuló láz.

Egészségházunkban az endoszkópos helyiségünk mellett pihenőszobát alakítottunk ki pácienseink részére, mely saját mosdóval, zuhanyzóval rendelkezik, így téve kényelmesebbé, diszkrétebbé és nyugodtabbá az itt tartózkodást és a rendelői légkört. 

Emésztőrendszerünk állapota alapvetően meghatározza mindennapi életminőségünket. Napjainkban egyre több embert érintenek a gyomor- és bélrendszeri panaszok, melyekről általánosságban elmondható, hogy sokszor a tünetek mértéke nem áll egyenes arányban a betegség komolyságával. Ezért tartjuk kiemelten fontosnak, hogy főleg a visszatérő panaszok esetén, mielőbb forduljon szakorvosunkhoz akkor is, ha tünetei enyhébb formában jelentkeznek! 

Szakorvosunk

A gyomortükrözés során a nyelőcső, a gyomor és a nyombél felső szakaszainak együttes vizsgálata történik. A vizsgáló orvos ezeket a területeket egymás után tekinti át. Ezzel a módszerrel felismerhetők a gyulladások, fekélyek, daganatok, és szükség esetén szövettani mintát is lehet venni.

Hogyan zajlik a gyomortükrözés?
A vizsgálat előtt a garatot Lidocain spray-vel érzéstelenítik, hogy csökkentsék az öklendezési és hányinger reflexet. Amennyiben mozdítható fogsora van, azt el kell távolítani a szájüregből. A vizsgálóeszköz (endoszkóp) egy ujjnyi vastag, hajlékony cső, amelyet szájon át vezetnek be a nyelőcsőbe. A vizsgálat alatt a páciens oldalán fekszik, és egy harapásgátlót (csutorát) helyeznek a fogai közé, ami segít megvédeni az endoszkópot és könnyebbé teszi a bevezetését. A vizsgálat során az orron keresztüli légzés és az orvos utasítására történő nyelés segíti a folyamatot.

Fontos tudnivaló: A jobb láthatóság érdekében levegőt fújnak az endoszkópon keresztül a gyomorba, ami enyhe feszítő érzést okozhat. A levegő böfögés formájában távozik, ami a vizsgálat természetes része, ezért nem kell zavarba jönni miatta.

A gyomortükrözés célja
A vizsgálat diagnosztikai céljai közé tartozik a rekeszsérv és a fekélyek felderítése, valamint szövettani mintavétel. Emellett lehetőség van a polipok eltávolítására is, melyeket szövettani vizsgálatra küldhetnek.

A vizsgálatra való felkészülés

  • A vizsgálatot megelőző nap nyugodtan vacsorázhat.
  • A vizsgálat előtti napon már ne dohányozzon.
  • Mivel a tükrözéses vizsgálatokat délutáni órákban végezzük, azt ajánljuk, hogy egy könnyű reggeli elfogyasztása után már ne egyen a tükrözésig, és a folyadék fogyasztás is delelőt 10-kor történjen utoljára.
  • Gyomortükrözésre éhgyomorra kell érkezni.
  • Ne fogyasszon a vizsgálat előtt rágógumit, mivel ez fokozott gyomornedv-termelődést válthat ki, ami zavarhatja a vizsgálat gyors és sikeres elvégzését.
  • Amennyiben a vizsgálat előtti időtartam alatt nagyon szomjazna, javasoljuk, hogy a száj öblítésével csökkentse szomjúságérzését.
  • A vizsgálatra kísérővel érkezzen és viseljen kényelmes ruhát!

 

Kérjük tisztelt Pácienseinket, hogy amennyiben bármilyen okból nem tudnak megjelenni az előre egyeztetett vizsgálati időpontban, legyenek szívesek ezt jelezni legalább 48 órával a tervezett vizsgálat, beavatkozás előtt recepciónk +36 20 584-2942 telefonszámán, munkanapokon 08.00-16.00-ig. Felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben lemondás nem történik és az időpontra mégsem jön el, úgy az előleg befizetése rendelkezésre állási díjként az orvosok részére kifizetésre kerül, így azt nem térítjük vissza! Ezért kérjük, hogy mindenképp gondoskodjon az időben történő lemondásról!

Reméljük, hozzájárulhatunk az Ön mielőbbi gyógyulásához! Köszönjük, hogy az EGÉSZSÉGHÁZAT választotta!

Az Ön panaszai, eddigi leletei alapján kezelőorvosa a colonoscopia (vastagbél endoszkópia/tükrözés) vizsgálat elvégzését tartja szükségesnek.

Mi a vizsgálat célja? A vizsgálat célja a vastagbél (esetleg az ebbe becsatlakozó utolsó vékonybél szakasz) vizsgálata, betegségének megállapítása vagy éppen kizárása.

Mi a vizsgálat lényege? A vizsgálatot ma világszerte – rendelőnkben is – endoszkópos módszerrel végzik. Ennek során a végbélnyíláson keresztül vékony, hajlékony eszközt lehet a vastagbél teljes, mintegy 1,5 m-es hosszán végig vezetni. A vizsgálatot megelőzően alapos hashajtás szükséges a bél teljes kitisztításához. Enélkül a vizsgálat nem végezhető el.

Mi a beavatkozás haszna, várható előnye? Ezzel a módszerrel igen jó képet nyerhetünk a vastagbél nyálkahártyájának állapotáról, esetleges kiterjedt vagy körülírt elváltozásairól, betegségeiről. Felismerhető pl. a vastagbél gyulladása, kóros érrajzolata (angiodysplasia), kifekélyesedése, sugárterhelés okozta károsodása, szűkülete, béltasakok (diverticulum) jelenléte, jó és rosszindulatú daganatok, stb.

A vizsgálat során mintavételre (biopsziára) is lehetőség van szövettani vizsgálat céljából. A mintát a Szent Pantaleon Kórház pathológia osztályán gyakorlott szakemberek vizsgálják. Véleményük az Ön további kezelését alapvetően befolyásolhatja.

Ezzel az eszközzel lehetséges a jóindulatú daganatok (polipok) eltávolítása is. Annak ellenére, hogy a polip egy jóindulatú elváltozás, magában hordozza a rosszindulatúvá válás esélyét vagy komolyabb vérzését. Gyakran az eltávolított polipok rosszindulatú elváltozása derül ki a szövettani vizsgálat során. Ilyen esetben lehetséges, hogy a polipeltávolítás az Ön rosszindulatú betegségének teljes megoldását jelentheti. Az eltávolítással megszűnik a polip okozta elrákosodás és vérzés veszélye is.

Az endoszkópos polipeltávolítás úgy történik, hogy az eszközön keresztül hurkot vezetünk le, melyet a polip nyakán megszorítunk. Ezután ebbe elektromos áramot vezetünk, mely a polipot leválasztja és egyben a vágás közben fellépő vérzés csillapítására is szolgál. Más módszerekkel ilyen pontos bajmegállapítás nem lehetséges és a polipeltávolítás is így a legegyszerűbb.

Milyen veszélyekkel, kockázattal jár a vizsgálat vagy az esetleg szükséges beavatkozás? A vizsgálat közben érzett kellemetlen bélfeszülés, kisebb-nagyobb fájdalom természetes az ébren végzett tükrözés során. A mintavétel vagy polipeltávolítás során előfordulhat az elektromos vérzéscsillapítás ellenére kisebb-nagyobb vérzés, amely vérpótlást, de akár nyitott hasi műtétet is szükségessé tehet. A polip eltávolításakor a bél kilyukadása is bekövetkezhet, amely azonnali altatásban végzendő műtétet jelenthet.

EGÉSZSÉGHÁZUNKBAN a nagyobb kockázatot jelentő, 2 cm feletti polipokat nem távolítjuk el, a vizsgálat végén felajánljuk a műtéti háttérrel rendelkező, kórházban történő eltávolítást.

Polipeltávolítás előtt mindent megteszünk az esetleges kockázati tényezők felismerésére, elhárítására, pl. labor vizsgálatot kérünk a beavatkozás előtt, illetve szükség szerint vérzéscsillapító injekciót adunk, stb. A colonoscopiával járó szövődmények gyakorisága, súlyossága gyakorlott kézben nem nagy (1-2 ezrelék), vállalható az Ön számára. Az endoszkópia előtt számos vizsgálat, beavatkozás történik, hogy ezt a kockázatot a lehető legkisebbre csökkenthessük.

Ennek érdekében kérjük jelezze, ha az alábbiak közül valamelyik előfordult már az Ön kórelőzményében vagy jelenleg is fennáll:

  • vérzékenység (pl. korábbi sérüléseknél, foghúzásnál),
  • véralvadásgátló vagy vérrögképződést gátló gyógyszer szedése,
  • allergia, túlérzékenység,
  • esetleges terhesség,
  • idült betegség,
  • súlyos, zajló betegség,
  • beültetett pacemaker (szívritmus-szabályzó),
  • szívbillentyű betegség vagy műbillentyű.

Milyen előkészítés szükséges a beavatkozáshoz?

A vizsgálat csak teljesen kitisztított bélnél teljes értékű. Szennyezettség esetén kisebb elváltozások rejtve maradhatnak. Emiatt speciális hashajtó oldatokat használunk és bőséges rostmentes folyadékfogyasztás javaslunk. A vizsgálat előtt erről részletes, írásos és szóbeli tájékoztatást adunk.

Lehetséges-e érzéstelenítési eljárás alkalmazása? Lehetséges, de általában, átlagos tűrőképesség mellett külön fájdalomcsillapításra nincs szükség. Kérésére azonban kábító fájdalomcsillapító vénás alkalmazásár kerülhet sor. Ezt a lehetőséget vizsgálat közben is kérheti, illetve azt felajánljuk, ha az átlagosnál megterhelőbbnek bizonyul a vizsgálat. Ez esetben azonban néhány órás várakozás után és csak kísérővel távozhat, nem vezethet gépkocsit, illetve a nap folyamán egyedül nem vehet részt forgalomban, veszélyes munkavégzésben és nem hozhat felelős döntést.

Kockázata, veszélye a vizsgálat elmaradásának is van!

Az Ön panaszainak, tüneteinek oka kiderítetlen maradhat, amely betegségének súlyosbodásához vezethet, rontva a gyógyulás esélyét. Esetleges rosszindulatú vastagbél betegsége késve kerülhet felismerésre.

A fentiek miatt érzett szorongása meghaladhatja a mostani, vizsgálat előtti természetes aggodalmát.

Az előnyöket és veszélyeket kezelőorvosa és az endoszkópos orvos is mérlegelte, ezért ajánlotta Önnek ezt a beavatkozást. Amennyiben fentiekből valami nem érthető az Ön számára vagy további kérdése van, azt a vizsgálat/beavatkozás előtt jelezze, hogy minden szempontból tájékozottan dönthessen a vizsgálatba való beleegyezésről vagy annak elutasításáról. Bármelyik mellett dönt, azt aláírásával is tanúsítania kell.

A beavatkozás során számíthat a személyzet tapasztalatára, figyelmére, gondosságára, türelmes bánásmódjára csakúgy, mint eszközeink biztonságos beavatkozást lehetővé tevő állapotára, melyet rendszeres karbantartással, gondos fertőtlenítéssel érünk el.

Beleegyező nyilatkozat colonoscopiás beavatkozáshoz (letöltés) 

Reméljük, hozzájárulhatunk az Ön mielőbbi gyógyulásához! Köszönjük, hogy az EGÉSZSÉGHÁZAT választotta!

Az endoszkópos vizsgálatok – elsősorban vastagbéltükrözés – előtt alapos béltisztításra van szükség, amelyre a hashajtásra kapható készítmények általában nem elégségesek. Az Endogol Macrogol bélmosó folyadék viszont hatásosan, ugyanakkor kíméletesen tisztítja át a beleit a vizsgálat előtt.

Kérjük, az alábbi utasításokat minél pontosabban tartsa be, hiszen a megfelelő előkészítés az Ön érdekét szolgálja. Fontos szempont az is, hogy csak az alaposan kitisztított bélben ismerheti fel a vizsgáló orvos az ott látható kisebb elváltozásokat. Amennyiben szívelégtelenségben szenved, vagy inzulinos cukorbeteg, kérje ki előre kezelő és/vagy háziorvosa véleményét az előkészítéssel kapcsolatban.

Az ENDOGOL oldat alkalmazása:

Ha a beavatkozás reggel történik

  • A vizsgálat előtt 3-4 nappal nem ajánlott a következő ételeket fogyasztani: gyümölcs, saláták, zöldségek, rizs, müzli, dió, őrölt gabonafélék (pl. korpás, magos kifli)
    Ehető: fehér kenyér, kolbász (bőr nélkül), sonka, sajt, tejtermékek, baromfi, hal, lisztből készült péksütemények.
  • Fogyasszon folyadékot, amennyit csak tud!
  • A vizsgálat előtti napon már nem szabad enni.
  • A vizsgálat előtti napon, reggel 3 liter vízben oldjon fel 3 tasak Endogol port, hűtse le, és ezt fogyassza el (15 percenként 2-3 dl-nyit).
  • Napközben igyon sok folyadékot kedve szerint (tea, ásványvíz, rostmentes gyümölcslevek).
  • Este készítse el a maradék port. 1 liter vízben oldja fel a maradék egy zacskót. Ezt hűtse le, majd fogyassza el (15 percenként 2-3 dl-nyit).
  • A nap további részében már csak folyadékot igyon kedve szerint (tea, ásványvíz, rostmentes gyümölcslevek).
  • A vizsgálat előtt 3 órával már ne fogyasszon semmit.

 

Ha a beavatkozás délután történik

  • A vizsgálat előtt 3-4 nappal nem ajánlott a következő ételeket fogyasztani: gyümölcs, saláták, zöldségek, rizs, müzli, dió, őrölt gabonafélék (pl. korpás, magos kifli). Ehető: fehér kenyér, kolbász (bőr nélkül), sonka, sajt, tejtermékek, baromfi, hal, lisztből készült péksütemények.
  • Fogyasszon folyadékot, amennyit csak tud!
  • 1 nappal a vizsgálat előtt délben könnyű ebédet fogyaszthat. Száraz ételt a továbbiakban már ne fogyasszon.
  • 14 órakor 3 liter vízben oldjon fel 3 tasak Endogol port, ebből 2 litert fogyasszon el 2 óra alatt (15 percenként 2-3 dl-nyit). A megmaradt 1 liter oldatot helyezze hűtőszekrénybe. A nap további részében még 1 liternyi folyadékot igyon kedve szerint (tea, ásványvíz, rostmentes gyümölcslevek).
  • A hűtőszekrényben lévő 1 liter oldatot este 19 órakor 1 óra alatt 4 egyenlő részre osztva fogyassza el, és kb. 1 liter további folyadékot fogyasszon el még az este folyamán.
  • A vizsgálat reggelén 8 órakor a maradék 1 tasak Endogol port oldja fel 1 liter folyadékban, és 1 óra alatt 4 részre osztva fogyassza el. Még egy liternyi folyadékot fogyasszon el.
  • A vizsgálat előtt 3 órával már ne fogyasszon semmit!

 

Mivel a készítmény csökkenti a szájon át alkalmazott gyógyszerek felszívódását, ezért amennyiben bármilyen gyógyszert szed, konzultáljon kezelőorvosával az Endogol bélmosó folyadék használata előtt.

Az előkészítés alatt ajánlott kényelmes ruhát viselni.

A vizsgálat napján enni, dohányozni tilos! A reggeli órákban 1-2 csésze tea, vagy kávé (tej nélkül) elfogyasztható, valamint az állandó gyógyszerek – vérnyomáscsökkentők, szívgyógyszerek – bevehetők.

Az előkészítéshez szükséges készítmény a gyógyszertárakban recept nélkül kapható, melyről bővebben a bel-tisztitas.hu oldalon tájékozódhat.

Kérjük tisztelt Pácienseinket, hogy amennyiben bármilyen okból nem tudnak megjelenni az előre egyeztetett vizsgálati időpontban, legyenek szívesek ezt jelezni legalább 48 órával a tervezett vizsgálat, beavatkozás előtt recepciónk +36 20 584 2942 telefonszámán, munkanapokon 08.-16.00-ig.

Felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben lemondás nem történik és az időpontra mégsem jön el, úgy az előleg befizetése rendelkezésre állási díjként az orvosok részére kifizetésre kerül, így azt nem térítjük vissza! Ezért kérjük, hogy mindenképp gondoskodjon az időben történő lemondásról!

Reméljük, hozzájárulhatunk az Ön mielőbbi gyógyulásához! Köszönjük, hogy az EGÉSZSÉGHÁZAT választotta!

 

A gyomor- és vastagbéltükrözés még a legnagyobb odafigyelés mellett is kellemetlen, esetenként fájdalmas lehet. Ezért javasoljuk pácienseink számára az altatásban végzett vizsgálatokat, mivel így a beavatkozás teljesen fájdalommentes, és a páciens nem érzékel semmilyen kellemetlenséget. Az eljárás és az ébredés után sincsenek kellemetlen érzések, a tudat gyorsan kitisztul, és 1-2 órás megfigyelés után a páciens saját lábán távozhat a rendelőből.

Altatásban végzett tükrözések előtt az alábbi vizsgálatok szükségesek, melyek eredményét kérjük, hogy hozza magával:

  • Labor vizsgálat (vérkép, ionok, vércukor, máj és vesefunkció) + INR (véralvadás) kontrollja,
  • EKG,
  • Aneszteziológus főorvosunkkal a beavatkozás előtti konzultáció (kérjük, hogy erre a vizsgálatra hozza magával az előzőekben lezajlott betegségekről szóló dokumentációt és a szedett gyógyszerek listáját).

Altatás előtt kérjük az alábbiakat betartani:

  • Altatás előtt 12 órával már nem lehet enni (mivel délutánonként van a vizsgálat, ezért előző nap éjféltől), a beavatkozás előtt 4 órával pedig már inni sem szabad!
  • Altatás napján már ne rágózzon, ne dohányozzon!
  • Távolítsa el a kivehető protézist, nyelv piercinget!
  • Kérjük, hogy kísérővel érkezzen, mert csak így hagyhatja el az épületet, egyedül nem!
  • Az altatás után nem szabad vezetni (12 órán belül) illetve kerülni kell, hogy jogi döntéseket hozzon (24 órán belül), mert az altatószer átmeneti amnéziát okozhat.

 

Kérjük tisztelt Pácienseinket, hogy amennyiben bármilyen okból nem tudnak megjelenni az előre egyeztetett vizsgálati időpontban, legyenek szívesek ezt jelezni legalább 48 órával a tervezett vizsgálat, beavatkozás előtt recepciónk +36 20 584 2942 telefonszámán, munkanapokon 08.-16.00-ig.

Felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben lemondás nem történik és az időpontra mégsem jön el, úgy az előleg befizetése rendelkezésre állási díjként az orvosok részére kifizetésre kerül, így azt nem térítjük vissza! Ezért kérjük, hogy mindenképp gondoskodjon az időben történő lemondásról!

Reméljük, hozzájárulhatunk az Ön mielőbbi gyógyulásához! Köszönjük, hogy az EGÉSZSÉGHÁZAT választotta!