Az allergiás megbetegedések, mint a szénanátha és az asztma hagyományos kezelési módjai az antihisztaminok és szteroidok alkalmazása. Nem szabad azonban elfeledkeznünk a homeopátiás szerekről sem, melyek a megfelelő összetételben és mennyiségben adagolva ugyancsak hatásosak lehetnek, és a megszokott gyógyszerekkel együtt is alkalmazhatóak.

A szénanáthát, azaz allergiás rhinitist, a levegőben terjedő pollenek váltják ki. Mivel a pollenek erős allergének, ezért többnyire az utolsó csepp a pollenallergia szokott lenni. Az allergiás rhinitis (szénanátha) az egyik leggyakrabban előforduló allergiás reakció, melyet virágpor-érzékenységnek is szoktak nevezni. A virágporok szezonja területenként és országonként nagy eltérést mutat. Hazánkban a fákat tekintve a nyárfák, a hársfélék, az éger és a mogyoró okozza a legtöbb panaszt egészen kora tavasztól. Nyáron a pázsitfüvek, a réti perje és a réti csenkesz a felelősek a szénanátha tüneteiért, augusztustól egészen az első fagyig pedig a vadkender, más néven a parlagfű pollenjeire lép fel a leggyakrabban az allergia.

Az allergiás reakciók súlyossága változó. A legtöbb esetben csak kisebb kellemetlenséggel jár, de a másik véglet az életet is veszélyeztetheti, amikor az allergén hirtelen légzési nehézséget vált ki.

A szénanáthát (allergiás rhinitis) heves tüsszögéses rohamok, vizes orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés jellemzi, gyakran jár együtt a szem kötőhártya-gyulladásával is. Súlyosabb formáiban, szövődményként gége- és hörgőgyulladás, illetve asztma alakulhat ki a meglévő rossz közérzet mellett, és kísérheti ingerlékenység, fejfájás, alvászavar, csökkent libidó és potencia, ezek összeadódása pedig akár depressziós állapot kialakulásához is vezethet.

Samuel Hahnemann, a homeopátia felfedezője, korának zseniális orvosa sokat foglalkozott a krónikus betegségekkel, ezek gyógyítási lehetőségeivel. Rájött, hogy a bőrön jelentkező atópiás (allergiás) elváltozások belső kórfolyamatoknak külső, látható jelei, melyeket hagyományosan “kezelve”, pusztán a tünetekre koncentrálva nem lehet meggyógyítani. A bőrtünetek elnyomásával (látszólagos gyógyításával), amikor nem az okot szüntetik meg, a betegség könnyen allergiába, súlyosabb esetben asztmába fordulhat át. Éppen ezért a homeopata orvos a betegség okát kutatja és gyógyítja (alkati kezelés révén), nem pusztán a tünetekre koncentrál, noha a tünetekre is javall gyógyszereket.

A homeopátiás gyógyszerek csak természetes alapanyagokból készülnek, törzskönyvezettek, nem allergizálnak és mellékhatásmentesek, mivel speciális hígítási és potenciálási folyamatokon mennek keresztül.

Régebben fennálló, több éve tartó folyamatnál a panaszok fokozatosan javulnak, nem egy csapásra, de hosszabb idő alatt akár ki is olthatók. Fontos még egyszer hangsúlyozni, hogy mindez mellékhatás mentesen, természetes anyagokkal történik.