INFLUENZA
Mit érdemes tudni, hogyan védekezhetünk ellene és mit tegyünk, ha megkaptuk?
Olvasási idő: Kb. 5 perc
Az influenza az influenza vírus által okozott, rendkívül fertőző légúti megbetegedés, mely világszerte milliókat érint.
Általában csak kellemetlen tüneteket, de ritkán súlyos szövődményeket okozhat.
A leggyakoribb tünetek a következők:
- láz és hidegrázás,
- torokfájás,
- izom- és ízületi fájdalom,
- fejfájás,
- erős fáradtság, kimerültség,
- köhögés és orrdugulás.
A betegség leggyakrabban hirtelen, magas lázzal, fejfájással, levertséggel és izomfájdalmakkal kezdődik és körülbelül 7 napig tart. Szövődménymentes esetben enyhébb lefolyású, pihenéssel, megfelelő folyadékbevitellel otthon is kezelhető.
Hogyan terjed az influenza?
Az influenza többnyire cseppfertőzéssel (köhögéssel, tüsszentéssel) terjed, de közvetlen érintkezéssel is elkapható (fertőzött személy vagy felület megérintésével).
Kik a leginkább veszélyeztetettek?
Az influenza bizonyos rizikócsoportba tartozóknál súlyosabb tüneteket és szövődményeket okozhat:
- idősek (65 év felettiek),
- krónikus betegségben szenvedők (például asztmások, szív- és érrendszeri betegek),
- várandósok,
- gyermekek, különösen 5 év alattiak,
- legyengült immunrendszerű személyek.
Hogyan előzhetjük meg a betegséget?
Az influenza elleni védőoltás az egyik leghatékonyabb módszere a megelőzésnek. Mivel a védettség kialakulásához 10-14 nap szükséges a beadás után, a vakcinációra az őszi időszak legmegfelelőbb. Az oltás különösen ajánlott a veszélyeztetett csoportba tartozók részére, mivel náluk a betegség komolyabb következményekkel járhat. A védőoltás előnye, hogy csökkenti az influenza fertőzés terjedésének esélyét, védi a közösséget, illetve fertőzés esetén enyhíti a betegség súlyosságát.
Az oltás mellett az alábbi szabályok betartásával csökkenthetjük a vírus terjedésének kockázatát:
- Gyakori kézmosás, kézfertőtlenítés: A tiszta, meleg vízzel és szappannal történő kézmosás segít eltávolítani a vírusokat. Amennyiben nincs lehetőség kézmosásra, válasszuk a kézfertőtlenítést.
- Tüsszentési és köhögési etikett betartása: Papírzsebkendőbe tüsszentsünk, köhögjünk, majd azonnal dobjuk ki a használt zsebkendőt és mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítőt.
- Gyakori szellőztetés: Gondoskodjunk a zárt helyek gyakori, alapos szellőztetéséről. A friss levegő megakadályozza a fűtött helyiség levegőjének kiszáradását, amely a nyálkahártya kiszáradásához vezetve fogékonyabbá tesz minket a fertőzésre.
- Kerüljük a zsúfolt helyeket: Influenza szezonban a nagy tömeget vonzó helyszínek elkerülése is segít csökkenteni a fertőzés lehetőségét.
- Felületek rendszeres tisztítása: A gyakran érintett felületek (pl. kilincsek, asztalok, mobiltelefonok, számítógép klaviatúra) fertőtlenítése szintén hozzájárulhat a megelőzéshez.
- Egészséges életmód: Megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés, alvás, kiegyensúlyozott étrend és hidratálás, vitaminok szedése (főleg a nagy adag C- és D vitamin ajánlott) hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez.
Mit tegyünk, ha influenzaszerű tüneteket tapasztalunk?
Az influenza tüneteinek megjelenése esetén fontos, hogy kerüljük a közösséget, inkább pár napot maradjunk otthon, hogy elkerüljük mások megfertőzését és gyorsabban gyógyuljunk. Emellett:
- Igyunk sok folyadékota kiszáradás elkerülése érdekében. A folyadék elsősorban víz legyen, azonban a zöld és feketeteák fogyasztása is nagyon hasznos, hiszen ezek tele vannak antioxidánssal és kiváló immunerősítők is egyben.
- Pihenjünkés biztosítsunk magunknak elegendő alvást – napközben is – a felépülés elősegítésére.
- Kerüljük az erős fizikai aktivitástés a stresszt, amíg nem érezzük jobban magunkat.
- Használjunk lázcsillapítót a tünetek enyhítésére (orvosunk vagy gyógyszerész tanácsa szerint). Ezen kívül számos gyógynövénnyel, homeopatikummal enyhíthetjük a tüneteket és támogathatjuk immunrendszerünket. Ilyen gyógynövény például az Echinacea, mely kiválóan csökkenti a fertőzések és a gyulladások tüneteit, de sokat segíthet egy kakukkfüves köptető is, a köhögés felszakításával.
- Segítsük a gyógyulást táplálkozásunkkal is. Fogyasszunk könnyű leveseket, kerüljük a nehéz, egészségtelen ételeket. Ebben az időszakban rendkívül jó választás lehet pl. a citrom, grapefruit, gyömbér, cékla, alma, valamint a csipkebogyó fogyasztása. Ezekből a gyümölcsökből, zöldségekből teát, különböző turmixot készítve ízletes és egészséges tápanyagokhoz juttatjuk szervezetünket.
- Szükség esetén konzultáljunk orvossal, főleg, ha a tünetek nem enyhülnek néhány napon belül, vagy ha rizikócsoportba tartozunk.
Az influenza komoly megbetegedés lehet, azonban a megfelelő megelőzéssel, odafigyeléssel csökkenthetjük a fertőzés szövődményeinek kockázatát. A védőoltás beadatása és az alapvető higiéniai szabályok betartása kulcsfontosságú a saját és közösségünk egészségének megőrzése érdekében.
Egészségházunkban már elérhető az influenza elleni védőoltás, hétfőn 13.30-14.30-ig, szerdán 12.00-13.00-ig kereshetik fel ez ügyben háziorvosainkat. Kérjük, hogy csak egészséges állapotban kérjék az oltást, mert láz, nátha, fertőzések esetében nem oltunk!
A cikk az Egészségház orvosainak közreműködésével készült!