Karácsonyi lakomák. Hogyan kerüljük el a túlevést?
Olvasási idő: Kb. 3 perc
Az ünnepi időszak sokaknak egyet jelent a bőséges étkezéssel, gyakran a túlevéssel. Azonban néhány egyszerű szabály betartásával a karácsonyi menüt is alakíthatjuk egészségessé, és a rokonlátogatásoknak sem kell az egészségtelen és mértéktelen evésről szólniuk. Íme néhány javaslat:
Tervezés és tudatosság:
Már a menü összeállításakor gondoljunk arra, hogy ne csak nehéz, zsíros és szénhidrátdús ételek kerüljenek az asztalra. Válogassunk egészséges fehérjeforrásokat: sovány húsokat (például csirke, pulyka, hal), és egészítsük ki azokat bőséges párolt vagy grillezett zöldkörettel (brokkoli, sárgarépa, újburgonya), vagy salátákkal. Köretként választhatunk még teljes kiőrlésű gabonákat, mint pl. a barna rizs, vagy a quinoa, mely magas rosttartalma miatt értékes tápanyagnak számít, és a szervezetünk is hálás lesz érte.
Mértékletesség:
Ne érezzük kényszernek, hogy mindent meg kell kóstolnunk, vagy minden fogásból hatalmas adagot kell elfogyasztanunk. Ízleljük meg, amit szeretnénk, de azt is inkább kisebb porciókban. A szemünk általában többet kíván, mint amennyire a szervezetünknek valóban szüksége van – néhány falat is bőven elég az ízek élvezetéhez.
Friss, szezonális alapanyagok használata:
Az ünnepi asztalon is lehet helye a friss téli zöldségeknek (például a cékla, a sütőtök, a kelbimbó vagy a káposzta), melyek kiváló, ízletes és egészséges köretek, saláták alapjai lehetnek. Néhány gyümölcs, mint a gránátalma vagy a narancs egészséges és finom díszítő elemei lehetnek salátáinknak.
Kreatív desszertek:
A hagyományos, cukorral és fehér liszttel készült sütemények mellett, vagy helyett készíthetünk egészségesebb édességeket is. Használjunk teljes kiőrlésű lisztet, természetes édesítőket (mézet, eritritet, datolyát), és gazdagítsuk a süteményeket magvakkal, gyümölcsökkel. Készíthetünk friss gyümölcsökből tápanyagban gazdag, egészséges desszerteket, például gyümölcssalátát is.
Vízfogyasztás és pihenőidő:
A vendégségek során is figyeljünk a folyadékbevitelre. Az alkoholfogyasztást próbáljuk mérsékelni, és ne feledkezzünk meg a vízről, gyógyteákról. Ezen túl, iktassunk be pihenőt két fogás között vagy egy-egy látogatás előtt/után. Egy friss levegőn történő könnyű séta a kiadós ebéd vagy vacsora után segíti az emésztést, és remek alkalom a családi együttlétre is.
Összességében a kulcs a tudatosság, a mértékletesség és az alapanyagok minősége. Ezzel nemcsak a felesleges kilóktól kíméljük meg magunkat, de a családi összejövetelek forgatagában is sokkal frissebbnek, energikusabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezzük majd magunkat.
A cikk az Egészségház orvosainak közreműködésével készült!