A mell önvizsgálata
Olvasási idő: Kb.4 perc
Magyarországon a női lakosság körében az emlőrák a leggyakrabban előforduló daganatos betegség. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy ne csak októberben, a mellrák elleni küzdelem hónapjában, hanem egész évben figyeljünk ennek megelőzésére.
Az emlő otthoni önvizsgálata egyszerű és hatékony módszer arra, hogy időben észleljük az esetleges elváltozásokat, így növeljük a mellrák korai felismerését. A korai diagnózis, mint minden daganatos betegségnél, jelentősen javíthatja a kezelési eredményeket, a gyógyulás és a túlélés esélyét.
Tájékoztatónk által ismerje meg az önvizsgálat lépéseit, azt, hogy miként tudja helyesen elvégezni ezt a pár perces ellenőrzést, és ennek során mire figyeljen.
Mikor kezdjük el és milyen gyakran végezzük az önvizsgálatot?
Az önvizsgálatot már 20 éves kortól ajánlott elkezdeni és havonta egyszer elvégezni. A legjobb időpont erre a menstruációs ciklus 5. és 10. napja között van, mivel ilyenkor a mellek kevésbé duzzadtak és érzékenyek. Az, akinek rendszertelen a menstruációja, vagy már menopauzában van, jelöljön ki minden hónapban egy állandó napot, amin elvégzi az ellenőrzést.
Az önvizsgálat lépései
1) Vizuális ellenőrzés
· Álljunk a tükör elé félmeztelenre vetkőzve. Karjainkat a testünk mellett lógatva figyeljük meg melleink alakját, színét és méretét. Keressünk bármilyen elváltozást, mint például duzzanatot, szokatlan kiemelkedéseket, gödröcskéket, bőr megvastagodást, befelé fordult mellbimbót. Nem kell megijedni! A mellek közötti méretkülönbség, teljesen természetes.
· Karokat a fejünk fölé emelve, mindkét irányba fordulva, folytassuk a melleink megfigyelését az előző pontban említettek szerint.
2) Tapintásos ellenőrzés
· Először az egyik, majd a másik mellet fogjuk két tenyerünk közé és előbb vízszintes, majd függőleges csúsztató mozdulatokkal tapintsuk át őket.
· Ellentétes kezünk összezárt ujjaival körkörös mozdulattal tapintsuk körbe az egyik, majd a másik mellbimbót. Ezt követően enyhén nyomjuk is meg, figyelve, hogy nem tapasztalunk-e folyadék szivárgást belőle. A vizsgált oldali karunkat a vizsgálat közben lógassuk.
· Feküdjünk a hátunkra és tegyük a bal kezünket a fejünk alá, lapockáink alá pedig tegyünk egy kispárnát. Jobb kezünk összezárt ujjainak belső felületével, körkörös mozdulatokkal tapintsuk át a bal mell külső részét, alulról befelé, a mellbimbó felé haladva. Ismételjük meg a jobb mellünkkel is.
· Az előző pozícióban tapintsuk át mindkét hónaljat az előbbiekben leírt kézmozdulatokkal.
· Végül mindkét oldalon tapintsuk körbe a kulcscsont feletti árkot. Ennél a vizsgálatnál a vizsgált oldali kart fektessük a törzs mellé.
Milyen elváltozásokra figyeljünk?
- Csomók vagy duzzanatok: bármilyen szokatlan keményedés, csomó a mellben vagy a hónaljban.
- Bőrmegvastagodás vagy gödröcskék: a mellek bőre narancshéj-szerűen elváltozhat, felületén ráncosodás vagy horpadás jelentkezhet.
- Megváltozott mellbimbó: a mellbimbó színének változása, tartós befelé fordulása, váladékozása.
- Ekcéma szerű kiütés, vagy bőrpír a mellbimbón.
- Fájdalom vagy érzékenység egy adott helyen, ami nem múlik el.
- Melegség, bőrpír vagy sötét folt a bőrön.
Mit tegyünk, ha aggasztó tüneteket tapasztalunk?
Ha bármilyen elváltozást tapasztalunk, AZONNAL forduljunk orvoshoz. Ne várjunk arra, hogy a tünetek majd maguktól elmúlnak, hiszen az időben történő diagnózis életmentő lehet.
Javasoljuk, hogy a mellvizsgálat lépéseit építse be szokásos rutinjába, például amikor zuhanyozáshoz készül. Minden mell önvizsgálattal jobban megismeri testét, ezáltal jobban tudatában lesz a változásoknak!
FIGYELEM!
Az önvizsgálat NEM helyettesíti az orvosi szűrővizsgálatot és a mammográfiát, de fontos kiegészítő módszere lehet azoknak!
Ne felejtse el Ön sem rendszeresen, havonta elvégezni mellének önvizsgálatát, és ha bármi aggasztót észlel, forduljon bizalommal Egészségházunk nőgyógyász szakembereihez!
A cikk az Egészségház orvosainak közreműködésével, valamint a Magyar Rákellenes Liga ajánlásának figyelembevételével készült.