Fülfájás nyáron? 

A fülfájás nem kizárólag az őszi-téli időszak betegsége. Míg télen főként a felső légúti megbetegedéseket kiváltó vírusok vagy baktériumok okozzák, addig nyáron a víz, a huzat vagy a fülre húzódó nátha felelős a panaszokért. A fülfájás nagyon kellemetlen, a nyaralást megnehezíti, elrontja, ám egy kis odafigyeléssel elkerülhető. 

Nyári időszakban a betegség kialakulhat: 

      1. Allergia szövődményeként: Pollen- vagy por allergia könnyen okozhat gyulladást a fülben. Az allergiás reakció során a hallójárat hám felülete is irritálódhat, ami jó táptalajt eredményez a fertőzésekért felelős baktériumok megtapadásához.

        1. Medencék, tavak, tengerek vize által: Nyári fürdőzések során a víz bejut a hallójáratba, feláztatva a hámot és az előzőben leírt ideális környezetet a baktériumok, gombák részére megteremtve irritációt, füldugulást, viszketést, erős fájdalmat okozhat. A klórozott, túlklórozott medencevíz vagy a természetes vizekben lévő szennyeződések miatt nagyobb eséllyel betegszünk meg. 

          1. Légkondicionálók használata során: Bármennyire jól tud esni a légkondi által biztosított hűvös a tikkasztó nyári hőségben, ha nem körültekintően használjuk, a fülünk egészsége bánhatja. A hirtelen hőmérséklet-változás és a hideg levegő száríthatja a hallójárat bőrét, illetve a túlzott hűsölés náthás panaszokat okozva fülgyulladást eredményezhetnek. (A légkondicionálók helyes használatáról korábbi cikkünkben Itt olvashat.

            1. Huzatos környezetben: A szél vagy ventilátor által keltett huzat is elősegítheti a hallójárat gyulladását, különösen, ha nedves füllel ülünk huzatos helyen. 

          Tanácsok a nyári időszakra 

              1. Füldugó használata: Ha sok időt töltünk vízben, érdemes füldugót használni, hogy megakadályozzuk a víz bejutását a hallójáratunkba. 

                1. Fülek szárítása: Fürdés után alaposan szárítsuk meg füleinket. Használhatunk puha törölközőt vagy fültisztító pálcát (nem túl mélyre dugva), felitatva a bejutott vizet.  

                  1. Huzat elkerülése: Bármennyire is jól esik a hűs, figyeljünk arra, hogy sose fújjuk közvetlenül testünkre a hideg levegőt, nedves füllel ne üljünk huzatos helyen. Ha légkondicionált helyiségben tartózkodunk, állítsuk be úgy a hőmérsékletet, hogy a beltéri hőmérséklet 3-5 fokkal legyen csak alacsonyabb a kinti hőmérsékletnél. 

                    1. Allergiakezelés: Ha allergiások vagyunk, kezdjük meg a kezelést már a szezon előtt, hogy csökkentsük a hallójárat irritációjának esélyét. 

                  Helyes fültisztítás  

                  A hallójárat épségét sokszor mi magunk veszélyeztetjük a helytelen tisztítással. A helyes fültisztítás elengedhetetlen a hallójárat-gyulladás elkerülése érdekében. Fontos, hogy megfelelően használjuk a fültisztító pálcákat, mivel ezek könnyen megsérthetik a hallójárat érzékeny bőrét, utat engedve a fertőzésnek. Fülünknek csak a külső, könnyen elérhető részét tisztítsuk! Fontos, hogy ne mossuk ki a fülünket semmilyen tisztálkodás során használt szerrel; szappannal, tusfürdővel, samponnal. Hajmosás, fürdés után azonnal töröljük szárazra a fülünket. Aki hajlamos a túlzott fülzsír termelődésre és emiatt gyakran zsírdugóval küzd, válasszon olívaolajat tartalmazó fülsprayt, mely fellazítva a fülzsírt, hozzájárul annak természetes úton való távozásához. A tiszta olívaolaj baktérium- és gombaölő hatású, és kíméletesen, anélkül tisztítja a hallójáratot, hogy kárt tenne benne.  

                  Összefoglalás 

                  A hallójárat gyulladása nem csupán az őszi-téli időszak problémája, hanem sajnos nyáron is gyakori megbetegedés. Az allergia, a medencék, tengerek és tavak vize, a légkondi és a huzat mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Megfelelő, megelőző intézkedésekkel, mint például a fülek szárítása és a helyes fültisztítás, jelentősen csökkentheti a hallójárat-gyulladás kialakulásának esélyét, és fájdalommentesen élvezhetjük a nyarat. 

                  Ne feledje! Ha fülfájás, füldugulás, fülfolyás, fülzúgás, vagy halláscsökkenés gyötri, forduljon mielőbb fül-orr-gégész szakemberhez

                  A cikk az Egészségház orvosainak közreműködésével készült.