Új fogalom a vizelettartási zavar (inkontinencia) kezelésében: Pelvicenter
Mi az inkontinencia?
Az inkontinencia vizelet- és széklet visszatartási képtelenséget jelent, de általában csak az akaratlan vizeletvesztést értjük alatta. Hazánkban közel félmillió ember szenved tőle annak ellenére, hogy létezik megfelelő gyógymód a probléma kezelésére.
Az inkontinencia fajtái
- Stressz vagy terheléses inkontinencia: A medencefenék izmainak, valamint a vizelet kibocsátását szabályozó izmoknak (húgyúti záróizmok) a gyengülése miatt alakul ki és általában fizikai terhelésre jelentkezik.
- Reflex inkontinencia: Inger nélküli vizeletcsepegés, melyet ideggyógyászati betegség okoz.
- Túlfolyásos inkontinencia: Vizeletelfolyási akadály miatt a hólyag nem ürül ki megfelelően és a visszamaradó vizelet csepegve ürül.
- Késztetési inkontinencia: Nem elnyomható, heves vizelési inger, mely vizeletvesztéssel jár.
Az inkontinencia stádiumai
Az inkontinenciát, súlyosságától függően, három stádiumba soroljuk.
- I. stádium – csak fokozott hasűri nyomás esetén csöpög el a vizelet.
- II. stádium – kisebb megterhelés esetén (pl. járás) jelentkező vizeletcsepegés.
- III. stádium – már nyugalomban is fennálló vizelet vesztés.
Az inkontinencia okai
A medencefenék izmai a hozzá tartozó kötőszöveti- és szalagrendszerrel együtt látják el feladatukat, részben alátámasztják a kismedencei- és hasüregi szerveket, részben pedig zárják/nyitják a húgycső, hüvely, végbélnyílás izomzatát. Ha meggyengül a gátizom, akkor kialakul az inkontinencia.
A gátizmok meggyengülésének különféle okai lehetnek. Örökletesen is vannak gyengébb gátizomzattal rendelkező egyének, akiknél pl. egy váratlan tüsszentés már fiatal korban is pár csepp vizelet vesztéssel jár. A testsúlyfölösleg is megterheli a gátizomzatot. A terhesség és szülés, különösen az elhúzódó vagy gyenge fájásokkal járó szülés, szintén hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához. Rejtett inkontinenciát, sajnos, a nem kellő körültekintéssel végzett nőgyógyászati beavatkozások, műtétek is előhozhatnak.
A menopauza idején beköszöntő hormonális változások (ösztrogén- és progeszteronszint csökkenés) megváltoztatják a medence- és hasizmok állapotát, ami ugyancsak előidézheti az inkontinenciát. Férfiaknál a prosztata betegségekben (megnagyobbodás, gyulladás, rák) szenvedőknél is igen gyakori tünet. A húgyhólyag renyhesége a testmozgás hiányával, és a gátizomzat edzetlenségével is összefüggésben lehet. Érintettek lehetnek a sportolók is, főként, ha hasizomzatuk aránytalanul erősebb, mint a gátizomzatuk. Ezen kívül idegrendszeri károsodás, gyógyszerszedés, székrekedés, fertőzés, de akár még egy felfázás is oka lehet a hólyaggyengeségnek.
Az inkontinencia kezelése
A pontos diagnózis és az egyénre szabott terápia meghatározása minden esetben urológus szakorvos feladata.
A medencefenék izmainak épsége, hibátlan működése elengedhetetlen számos élettani funkció ellátása szempontjából, ezért karbantartása, megerősítése nagyon fontos!
A gyenge medencefenék hosszútávon hátfájást, vizelet- és széklet visszatartási nehézséget, potenciazavart, szexuális vágy (libidó) csökkenést, erős menstruációs fájdalmat, fájdalmas közösülést is okozhat.
A gátizom tornája sok esetben jelenthet megoldást a meggyengült medencefenék és gátizomzat erősítésére, ezáltal a kellemetlen, életminőséget negatívan befolyásoló tényezők elkerülésére.
Egészségházunkban lehetőséget biztosítunk az inkontinencia megelőzésére, kezelésére műtéti beavatkozás nélkül! A Pelvicenter olyan orvosi eszköz, mely mágneses stimuláció útján edzi a medencefenék izmait. Az erős, homogén mágneses mező mélyen behatolva a medencébe ingerli az összes környező ideget és izmot, így edzve azokat.
A kezelés eredményeként a kismedencei izmok ereje és koordinációja jelentős mértékben javul.
A kezelés egyszerű, fájdalom- és mellékhatás mentes, hatékony, és sokszor már az első kezelés után érezhető változást hoz.
A cikk az Egészségház orvosainak közreműködésével készült.